Testování granátů (náš první test)
Ihned po roztání sněhu jsme dostali chuť si zahrát airsoft, ovšem to nebylo na konci ledna moc vhodné, proto jsme se rozhodli otestovat něco nového, co by mohlo zpestřit naši hru. jako první, co nás napadlo, byly granáty.
Sjeli jsme na internetu pár videí a přečetli pár návodů a nakonec jsme vybrali tři typy granátů, které jsme se rozhodli otestovat. On to byl taky trochu souboj národů, jelikož jeden typ jsme našli na českých stránkách, jedním jsme se inspirovali ze slovenského videa a třetí typ vymyslel čaman.
Typ č.1: Slovenský typ
Tento způsob výroby granátů nás zaujal svou jednoduchostí a nízkými náklady (jak typické pro Slováky). Jde vlastně jen o to, vyrobit z novin jakousi kapsu, která se naplní airsoftovýma kuličkami a petardou a následně se uzavře pomocí lepící pásky (pokud možno papírové, která nepruží). Kuličky jsme použili ty žluté z tržnice, jelikož kalibrovaných je škoda a vyšlo by to draze.
Že šetřit se nevyplácí jsme zjistili velmi rychle, výroba je sice opravdu rychlá a snadná, ovšem výsledek stojí za nic. Však se podívejte:
Typ č.2: Vzor čaman
Tento typ nás zaujal svým netradičním řešením, jednoduchostí, nenáročností a kompaktností. Jde pouze o to, napatlat petardu lepidlem a nalepit na její celý povrch airsoftové kuličky. Opět jsme použili ty levné. My jsme kuličky na petardu přilepili pomocí tavící pistolky, což ovšem asi byla chyba, jelikož některé kuličky se držely spolu a k petardě držely až příliš.
Test dopadl o poznání líp než s typem č1, kuličky byly odmrštěny až do vzálenosti 1,5 m,což pro potřeby airsoftu nestačí, ovšem kdybychom použili jiné lepidlo a silnější petardu, jistě by nám tento typ granátu mohl při hraní dobře sloužit. Navíc je velmi jednoduchý na výrobu.
Typ č.3: Český typ
Tento granát je ze všech typů, které jsme testovali, nejpodobnější opravdovému a právě proto je na výrobu nejnáročnější. Základ je papírová krabička ve tvaru válce s petardou uvnitř. Jednoduše jsme z papíru vyrobili válec s dolní podstavou a tavící pistolkou jsme doprostřed přilepili petardu, tak aby kousek z ní vyčníval ven.. Na výrobě těla granátu jsme si nedali příliš záležet, jelikož šlo pouze o zkušební verzi. Prostor kolem petardy jsem vyplnili kuličkami, a protože jsme nechtěli při testech plýtvat municí, dali jsme tam i kusy skořápek. Nakonec jsme granát uzavřeli horní podstavou s dírou uprostřed pro granát. Tento typ se dá udělat i s jednoduchou zápalkou, ale to až příště.
Test tohoto granátu dopadl výborně, pár kuliček doletělo až do vzdálenosti 5m, což už je slušné. A právě proto jsem se rozhodli ve vývoji typu č.3 pokračovat, chceme ho ještě otestovat s jiným pláštěm, s megou a možná i s jinou municí. A pokud vše dobře dopadne, pokusíme se i o výrobu zápalky.
Závěr: Po otestování těchto tří typů airsoftových granátů jsme zjistili, že jejich používání není nebezpečné a že mohou při správném zacházení zkvalitnit hru. Dále se budeme zabývat vývojem granátu typu č.3 a možná i granátem č.2. Naopak jsem si jisti, že o výrobu granátů typu č.1 se již nepokusíme a při našem dalším experimentování již nedáme na rady Slováků.